Yolda Hasta Olmak.

 

Kısa ve muhabbet tadında bir yazı olması dileğiyle.

Uzun zamandır yolculuk yapıyorum aslında ama ilk defa uzun yolda hasta oldum ve işin kötü tarafı bu sefer yanımda kimse yok, ne telefon var ne arkadaş ne de başka bir şey, hal böyle olunca hastalık beni baya zorladı. Hastalık nasıl oldu onu da anlatim; Asker arkadaşımla facebook üzerinden haberleşip Kayseri’den Gaziantep’e doğru yola koyuldum, bu arada Kayseri’ye haritada bakıp her yere yakınmış şimdi çıksam yetişirim yanılgısına düşenlerdenim bende 🙂 yola koyulup bir baktım ki en yakın yere 300 km mesafede neredeyse  🙂 o yüzden akşam Kayseri çıkışında Kahramanmaraş girişinde aşırı soğuktan dolayı çadır kurup kamp yaptım ve muhtemelen yolda aşırı soğuklar yüzünden ilk darbeyi yedim ama anlaşılmadı, sonrasında Kahramanmaraş’ ıda gezip Gaziantep’e geldim. Yanımda taşıdığım tabletten nerde ne yapılır sorgusunu sormak için wifi ararken yanlışlıkla Suriye’li bir kardeşimizin resteurantına girmişim, wifi de varken kalkıp gitmek istemedim ne yalan sölim  🙂  interneti de bulmuşken bir taraftan çay bir taraftan yemek işini de hallettim. Suriye’li abimizin  ne iş yapıyorsun demesinden sonra olay birden tv’deki yemek programlarına döndü 🙂 Suriye kültürüne ait ne varsa masama gelmeye başladı ve ikram sözcüğüyle elimi cebime atmama müsaade etmediler, yok para vereceğim desem de  nafile, üstelik karnım da tokken hiç bişi anlamadım. Abi yeter bu kadar valla istemiyorum diye diye zor durdurdum, bir ara tatlı felan yok mu diye bir gaflette bulunup soru sordum ki sormaz olaydım, masa tekrardan yemek doldu  🙂  Hasılı kelam yabancı bir kültürün damak tadı bana yaramadı ve gıda zehirlenmesi yaşadım, daha önce yediğim soğuğun da etkisi ile hastalık resmen pekişti ve ölüme gidiyorum sandım  🙂

Asker arkadaşımda geceyi geçirip ertesi gün Antep’i dolaşıp Urfa üzerinde  Adıyaman ve Diyarbakır’a oradan da Karadeniz’e doğru sürecektim ama evdeki hesap çarşıya uymadı ve 2 gün Antep’te kalmak zorunda kaldım. Yataktan kalkamıyor ve gözümü açamıyordum. 2 gün yattıktan sonra Antep’in meşhur hamamlarına doğru bir yolculuk yapıp hastalığı biraz kırdım. Ertesi gün kötü durumda da olsam yola çıkma kararı aldım ve Urfa’ya doğru sürdüm ama yolda daha fazla dayanamadım ve Akdeniz üzerinden Ege oradan da eve geri döndüm.

Gelelim uzun yolda hastalıkta neler yapılır sorusuna; Öncelikle gezebiliyorsanız 2 kişi gezin, yanınızda mutlaka telefon olsun ve o bölgedeki arayabileceğiniz hastane, jandarma vb.  gibi yerlerin telefonu önceden kaydedin. Eğer çok kötü durumda iseniz hiçbir yere hareket etmeyin ve sağlık kuruluşunu arayın, yani gereksiz riske girmeyin benim gibi, gerçi ben mecburdum.

Yolda hastalanmamak ve yoldan çıkmamak ümidi ile kendinize iyi bakın.

Şu an iyiyim ve yeni geziler için planlar yapma aşamasındayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here