İstanbul’a yakın kamp alanları kısmına ömerli barajını da eklemelisiniz mutlaka. Düzce yaylaları kadar olmasa da 30 km bir mesafede böyle doğa harikası bir alanla karşılaşmak beni çok mutlu etti. Yol Gezen benden önce gittiği için kamp noktası yeri seçimi ona aitti. Baraj gölüne sıfır mesafede 4×4 araçların da geldiği güzel bir mekan.

Çadır alanın etrafında definecilerin açtığı çukurlara dikkat etmenizi öneririm  inanılmaz büyük çukurlar açılmış durumda. Yolda ilerlerken veya gece çadır kurduğunuz alana jandarma kimlik kontrolü için gelebilir, defineciler yüzünden sıkı önlemler alınmış.

Bu arada kamp yaptığım yer inanılmaz pis ve çöp yığınları dolu vaziyette! İstanbul’a yakın olması sebebiyle günlük piknikçilerin ve avcıların pislikleri her yere saçılmış durumda, toplamaya çalışsak da yarısını bile toplayamadık.

 

Göl kenarında barajı besleyen küçük derelerden geçebilir ve küçük tarzda off road denemesi yapabilirsiniz.

Kamp noktası için paşaköy çıkışından şile yoluna girdiğinizde ilk petrol istasyonunda 50 mt sonra sağa giren yoldan girmelisiniz, yol ikiye ayrılıp soldan bozuk olandan devam edin, önünüze ücretli giriş kulubesi gelecektir, buradan sonra yol tarifiyle de rahatça gidebilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı petrol istasyonunda veya ücretli giriş yanındaki markette gidermenizi öneririm, gittiğiniz yerde market veya başka alışveriş mekanı yok.

Kamp alanında bolca odun toplamanızı öneririm, gece tilkiler sürü halinde çadırlarınızın yanına kadar gelip sizi rahat edebilir, bizi sabaha kadar rahatsız ettiler 🙂

Konum : 41°02’28.5″N 29°20’31.5″E 

 

Gece inanılmaz soğuktu, sabah kalktığımda çadır buz tutmuş bir halde donmuş durumdaydı. Soğuk kemiklerime kadar işlemişken ateş başında ısınmaya çalıştığım anlar.

Not: Kamp alanlarında lütfen doğaya zarar verecek çöpler bırakmayın mümkünse etraftaki çöpleri toplayın. Doğa bizim olduğu kadar aynı şekilde gelecek nesillerin.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here