Ana Sayfa Genel KAMP ALANI VE ÇADIR KURMA MEKANLARI.

KAMP ALANI VE ÇADIR KURMA MEKANLARI.

0
233

KAMP ALANI VE ÇADIR KURMA MEKANLARI.

Herkese merhaba Arkadaşlar, birçoğumuzun merak ettiği ve hiç tecrübe etmediği kamp ve çadır alanı hakkında sizler için bir yazı hazırladım.

Çadır deyince biraz irkilme yaşayan dostlara sahibim aslında.
Gece kaldığında korkmuyor musun?
Ne yapıyorsun?
Nereye kuruyorsun diye deli sorular soruyorlar, işte tam da bu yüzden çadır ve kamp hakkında yazı hazırlamak istedim.

Arkadaşlarım, Dostlarım, şehirden kısa süreliğine de olsa uzaklaşıp doğadaki canlıların sesleriyle huzur bulurken, en pahalı hediyelerin bile veremediği bu güzelliği yaşamak ve ruhunuzu dinlendirerek şehir hayatına aklınızdaki ve vücudunuzdaki yorgunluklardan kurtularak gitmek istemez misiniz?
Üstelik bu huzur en uygun ve minumum fiyata sağlanacakken.

Kamp ve Çadır alanı için nelere dikkat etmeliyim.

Kamp yapmadan önce gideceğiniz yer hakkında internetten ve daha önce gitmiş bilgili kişilerden destek alabilir ve ona göre plan yapmanız halinde gittiğinizde sürprizlerle karşılaşmamış olursunuz. Kamp alanları için dikkat etmeniz gerekenleri sıralayarak anlatmak daha iyi olur. Seçim yaparken bakmanız gerek özellikler aslında çok basit.

*Gün batmadan güneş ışığından faydalanmak en akıllıca harekettir, gün ışığı sağlıklı bir şekilde gideceğiniz yere varmak ve kamp alanını seçmek için işinize yarayan en önemli etkendir.

*Benim için en önemlisi göl kenarı ve içme suyu alanlarına yakın olması, su taşımak ve gereksiz yükten kurtulmak için zahmetsiz bir mutluluktur. (Su kaynağının hemen yanına değil de biraz uzak bir mesafeye kurmanız oraya gelen diğer kampçılara ve hayvanata rahat su temini sağlayabilir.)

*Çadır kurduğunuz alanların genişliği ve rüzgar alan kısımlarını hesaba katıp ona göre plan yapmanız iyi olur.

*Benim gibi çılgın biriyseniz kış aylarında da çadır kurulabilceğini göstermek için size fırsat, kışın kuracağınız çadır yeri için çukur alanları değil yüksek yerleri tercih ediniz, havanın soğuk olacağını da hesaba katarak gün ışığını görecek şekilde özellikle sabah güneşini görecek yerlere kurun çadırınızı.
Yine kış aylarında çığ tehlikesini hesaplayarak kamp alanı seçin.

Bu maddeler daha da uzayabilir.
Tehlikeli ve kesinlikle çadır kurmamanız gereken yerler.

*Vahşi hayvanların geçiş güzergahları az çok izlerden belli olur, o yüzden kamp alanınızı seçerken doğal yaşamı hesaplamalısınız.-Vahşi hayvan yollarından uzak durun.

*Su kaynakları yakınlarında çadır kurarken de dikkatli olmak fa fayda var, yağmur ve sel durumlarında taşma yaparak çadırınıza ve canınıza zarar gelebilir.

*Açık alanlarda çadır kurmak da akıllıca değil aslında, şiddetli rüzgarda çadırınızın sallanması ve konforunu düşürmesi kamptan alacağınız zevki düşürür.

*Haşere ve karıncaların yuvasından da mutlaka uzak durun.

*Yerleşim yerlerine uzak olan mesafelerde çadır ve kamp tecrübeniz yoksa uzak durmanınız öneririm.

Kamp ve çadır olayında hep tehlikeli ve riskli yazılar paylaştım, birazda tebessüm ve mutluluk paylaşalım.
Çadır kurmak herkese nasip olmayan bir yaşam tarzıdır, kıymetini bilerek yapılan kamp planı bir ömür unutulmayacak bir anıyı yıllarca hafızanızda saklar.
Orman içinde, deniz kenarında, şelale yanında su sesi ile uyumak, kitap okumak ve sessizliğin huzurun hakim olduğu doğada ibadet yapmak da ayrıca bir lezzettir, bir nevi çilehanede Rab’bi ile baş başa kalmak ve tefekkür etmek.

Çadır ve Kamp için hatırlatmalar.

Yağmurdan korunmak için çadırınızın etrafını 2-3 cm derinliğinde kazarak kendinizi emniyete almış olursunuz. Yağmur olmadığı zamanlarda ağaç altına çadır kurarak sıcak havalardan korunmak size konfor sağlayacaktır ama yağmurlu ve şiddetli şimşekli havalarda ağaç altı ne yazık ki çok tehlikeli.
Kamp alanlarının olmazsa olmazı çıtır çıtır yanan ateşi çadırınıza uzak mesafede yakmanız ateşin fırlayıp çadırınıza zarar vermesini önleyecektir ayrıca ateş sönmesi durumunda dahi çıkan koku sizi vahşi hayvanlara karşı koruyacaktır.

Vahşi hayvanlara karşı dikkat etmeniz gereken en önemli husus yemek olayı, yediğiniz yemeklerin kalan artıklarını toprağa gömmelisiniz ya da uzak bir mesafede bırakmalısınız.
Ayı’ların koku alma özelliğini kesinlikle unutmayın 🙂 Ayı saatte 48 km hızla koşar. En hızlı insan saatte 36 km hızla koşar, bu nedenle ayıyla karşılaştığınızda sakın koşmayın, yavaşça arkanızı dönün ve yürüyün, belki dokunmaz 🙂

 

Çadırın İçi Nasıl Olmalı.

*Kıyafetlerinizi çadırın içinde boş olan tarafa düzenli olarak koyup yiyeceklerle ayrı tutulmalı.

*Yiyecekler ve yemek için hazırlanan malzemeleri poşet içerisinde düzenli olarak koyulmalı, bozulacak olan ürünler bekletilmeden tüketilmeli.

*Uzun seyahatlerde yemek yemek için resteurant bulamayabilirsiniz o yüzden her zaman yedekte sizi idare edecek kadar atıştırmalık saklayabilirsiniz, çadır içerisinde yiyeceğiniz zaman örtü tarzı bir şey serip o şekilde yemeliyiz.

*Çadırın içerisinde yemek hazırlamak ve ısıtmak zor olacağından çadırın bir kapısı açık şekilde sıcaktan korunarak yemek hazırlamak işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

*Yemek işleri bitip karnınızı doyurduktan sonra artıkları kesinlikle çadırda bırakmayın.

*Düzen olarak çadırı kurduktan sonra önce matı sererek çadırın zemin tabakasına da zarar vermemiş oluruz.

*Ayakkabılar dışarı koyulacaksa poşet içerisinde konulmalı ve giymek için aldığınızda içerisi hayvanata karşı kontrol edildikten sonra giyinmeli.

*Uyku tulumları en son yatmaya yakın serilmeli.

 

 

Çadır Bakımı.

*Çadır kaldırırken çadırın tamamen kuru olmasına dikkat edin.

*Kuru çadır ağırlık olarak hem hafif hemde çürümelere karşı dayanıklıdır.

*Aşırı sıcak havalarda çadır ısıya maruz kaldığından erime ve parça kalitesinde düşüşe neden olabilir, böyle durumlarda çadırı mümkün olduğunda erken kaldırılmalı.

*Islak olarak bırakılan çadır ilk açıldığında ciddi kötü kokular yayar, çadır eğer ıslaksa ilk fırsatta kurutulup temizlenip tekrar yerine konulmalı.

*Çadır içerisinde gelen kullanma kılavuzunu okuyarak da bilgi edinebilirsiniz.

YAZILARIMI PAYLAŞMAYI UNUTMAYIN. SAĞLICAKLA KALIN…
Seyri Gezgin

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here