Ana Sayfa Genel GÖKÇEADA (Çanakkale)

GÖKÇEADA (Çanakkale)

0
251

Haftalık bir yerlere kaçamazsam kendimi rahat hissedemem 🙂

Bu sefer 3 motor 3 kafadar olarak Çanakkale ve Gökçeada’ya doğru yol aldık.

Honda varadero XL 1000 : Seyr-i Gezgin

Honda VFR 800 X Crossrunner : Erkan KANDEMİR

Honda CRF L 250 : Murat KORKMAZ

Murat’ın motor biraz küçük cc olsa da yolda bize kök söktürdü diyebilirim 😀

Cuma gününe sözleşip iş nedeni ile akşam 18:00 gibi yola koyuldum, yolda Murat’la buluşup Avrupa yakası gişelerde Erkan abiyede alıp Çanakkale istikametine doğru gecenin karanlığında ilerledik 😀

Yolda Murat’ın sis farları gözümüzü kör ede ede devam ederken Erkan abi girdiğimiz bir benzincide bulduğu masanın üzerine yatarak hafiften uyku moduna geçtiği anda yeni aldığı motoru test etmek amaçlı gizli bir test sürüşü gerçekleştirdik 😀

Neyse konumuza dönelim 😀

Saat geç olduğu için feribotu kaçırıp kendimize geceyi geçirmek için kamp yeri aramaya durduk, şehitlik içerisine girerek deniz kenarında çadırları açıp uyumaya başlayacaktık ki köpekler havlamaya başladı, e bu havlamaya güvenlikler gelip çadırı kaldırmamızı eğer kaldırmazsak jandarmanın geldiğini ve yaklaşık 5000 bin tl gibi bir rakam ceza yazdıklarını söyledi, amaaann canım ne olacak ki deyip uyumaya geçtik, ahanda 10 dakika sonra jandarma geldi.

Çadır içerisinden bağırıyorum, Erkan abi, Muraaattt, uyudunuz mu len ?

Derken Jandarma; hişşşştt gençlerrrr?

Gençler : ????

Jandarma: Alooooo?

Gençler :????

Jandarma: Kime diyorum?

Gençler: Birisi mi var orada, bize mi diyorsunuz?

Derken çadırı aç çadırı deyip muhabbet başladı.

Arkadaşlar burada çadır kurmak yasak üstelik cezası var, abi etme eyleme sabah namazı ile kalkar yol alırız, hem ilk defa geliyoruz ne yapacağımızı bilemedik deyip yardım istedik.

Murat’ın aç olduğunu gören jandarma korkmuş olacak ki tamam ama sabah erkenden gidin deyip bize acıdı 😀

Dediğimiz gibi sabah erkenden namaz kılıp yola koyulduk. Buraya kadar gelmişken şehitliği gezmeden ve dua etmeden gitmek olmazdı.

Arıburnu ve Anzakların çıkarma yaptığı koyu ziyaret edip, arkasından Mehmetçiğe Saygı Anıtı ve Kanlı Sırt bölgesine devam ettik, ordan da 57. Alay şehitliğine ilerleyerek Atatürk’ün gözetleme yerini ziyaret edip,sonrasında Yeni Zellanda anıt mezarlıklarının bulunduğu Conkbayır ve Gelibolu yarımadasını dolaşıp feribota doğru devam ettik.

Yazmak,orayı ifade etmek imkansız, dedelerimizin kanları,canlarını koyarak korudukları yeri gezerken tüylerimiz diken diken oldu 🙁

Hani demiş ya şair ”Bastığın yerleri ‘toprak’ diyerek geçme, tanı! Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. ”

işte tam da bu söz beni öylesine tedirgin etti ki gözyaşlarımıza engel olamadık 🙁

Duamızı edip devam ettikten sonra feribota vardık.

Feribotla ilgili bilmeniz gereken eğer araçla geliyorsanız feribot saatleri sınırlı olduğu için sıra çok oluyor ve yer bulamayabilirsiniz. Dönüşte son feribot 19:00 zar zor ite kaka girdik feribota, üstelik motosiklet olmamıza rağmen 🙂

Feribot motorlar için 12 tl, bileti aldıktan sonra motosikletin üstünlüğünü kullanarak aralardan kaçarak ilk sıraya geçerek daldık feribota 🙂

Yaklaşık bir buçuk saatlik süreden sonra Gökçeadaya varıyoruz. Ada içerisinde 1 adet petrol istasyonu var o yüzden ona göre hareket etmekte fayda var, adayı gezmeden önce alışverişimizi yapıp motorları yükleyerek yola koyuluyoruz, ada içerisinde bankalar da mevcut.

Türkiye ‘nin en büyük adası olduğunu da unutmamak gerek 😀

Ege Denizi’nin kuzeyinde, Saros Körfezi girişinde yer almaktadır. 91 km. kıyı şeridine sahiptir. Adanın batısında yer alan İncirburnu Türkiye’nin de en batı noktasını oluşturmaktadır.

Gezilecek yerler olarak da ilk plajlar geliyor benim aklıma 🙂

Aydıncık plajı, laz koyu plajı, yuvalı plajı, gizli liman, yıldız koy ve marmaros denize girebilecek nadir koylardan biri.

Benim tavsiyem kalabalıkları sevmediğimden olsa gizli liman oldu, ağaçların altına çadırı kurup arada bir denize girip sıcağın hararetini atarak rahatladım. 🙂

Ada içinde görülecek yerler olarak da rum köyleri, tepeköy çınaraltı, tuz gölü, su altı milli parkı, peynir kayalıkları ve kaya mezarlarını ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca ada içerisinde Rüzgar sörfü, kite sörf ve dalış da yapabilirsiniz.

Gökçeada içinde ulaşım.

Gök­çea­da’da yer­le­şim ada mer­ke­zin­de ve 10 köyün­de top­lan­mış bu­lu­nu­yor. Köylerin hep­si ken­di iç­le­rin­de yü­rü­ye­rek do­la­şı­la­bi­le­cek ka­dar kü­çük yer­ler. Ama bir­bir­le­ri ara­sın­da ula­şım için bir araç kul­lan­ma­nız şart.

Ada­nın ana yol­la­rı as­falt­la kap­lı ve düzgün. Top­rak yol­lara ise güven olmuyor, bir sü­re git­tik­ten son­ra son bu­la­bi­li­yor. Ada­nın ku­zey-gü­ney uzun­lu­ğu 13km., do­ğu-ba­tı uzun­lu­ğu 29.5 km. Bir gün­de ada­nın bü­tün köy­le­ri­ni gez­mek zor ola­cak­tır. En doğ­ru­su bu gezintiyi böl­ge­le­re ayı­ra­rak 3-4 gü­ne yay­mak.

Mi­nü­büs­le­rin geç­ti­ği gü­zer­gah­lar dı­şın­da sak­lı gü­zel­lik­ler var ada­da. Bun­la­rı keş­fet­mek için en doğ­ru­su ken­di ara­cı­nız­la do­laş­mak olacaktır.

Ada­da tek­ne tu­ru düzenleyen tekneler Kaleköy limanında demir atıyor. Gökçeada’da araba, motor ve bisiklet kiralayan yerler de bulunuyor.

Gelelim gece neler yaptığımıza 🙂

Erkan abinin komutasında çadırlarımızı orman içerisine kurup, gece ateş ve mangal eşliğinde devam ederek sabahladık, sabah kalktığımda birde ne görim her taraf keçi 😀

Normalde köpek kuyruk sallayarak gelirken burada keçiler dolduruyor o boşluğu 🙂

Sonuçta biz çok eğlendik ve en yakın zamanda tekrar gideceğiz 😀

Aklınızda bulunsun; Adanın zeytinyağları çok meşhur ve kalite ödüllü, tavsiye ederim. 😀

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here