Ana Sayfa Genel Bursa Bölgesi Bursa Keles Kampım

Bursa Keles Kampım

0
342

Kamp yaptığım yerler listesini geliştirmeye çalıştığım bir zamanda Bursa Keles  yani Uludağ’ın incisi Kocayayla’da kamp yapmaya karar verdik. Aslında motosikletle uzun yol yapan ve kamp olayına fazla önem veren birisi değilim, son zamanlarda uzun yoldan çok kamp yaptığım alanları,mekanları,resimleri ve gerekli bilgileri paylaşmaya başladım. Gezerken gezdirmek olan amacım yavaş yavaş net bilgiler vermeye doğru ilerledi. Kamp olayına da yabancı olmayan birisi olarak notlarımı paylaşmak ve takip edenler için gerekli bilgiler veren birisi haline dönüştü.

Bursa-Keles-Kampı
Keles-Kocayayla

 

Bu sefer sizlere Uludağ’da bulunan Keles Kocayayla’dan bahsedeceğim. Altı motosiklet altı sürücü olarak çıktığımız yolda ne yazık ki rotada yaptığımız bir karışıklık yüzünden yolu çok uzatıp Balıkesir tarafından giriş yaptık. Yolda havanın kararması ile birlikle bazı olumsuz anlarda yaşamaktan kaçamadık. Geç saatlerde orman içerisinden geçerken yolun her tarafını kurbağaların kapatması,arkadaşın motosikleti devirmesi ve benzeri durumlar yaşayarak ilerledik ve geç de olsa Kocayayla’ya vardık. Aslında rota yaparken daha önce gitmediğimiz bir yer olduğu için araştırma yapıp baktığımız resimlerde yayla içerisinde göl olan müthiş bir manzaraya aldanıp gitmiştik. Kamp yeri ayarlayıp sabah kalktığımızda resimdeki gölü ne yazı ki hiç bulamadık 🙂 muhtemelen karların erimesi sonucunda geçici süre oluşan bir sunii bir göldü. Göl resmine aldanıp çıksak da manzara inanılmaz güzel ve içimize çektiğimiz oksijen başımızı döndürecek kadar temizdi. Dümdüz futbol sahaları gibi yeşil çam sinemalarında kamyon arkasına dolup pikniğe gittikleri alan kadar büyüleyici bir manzarası var. Karşınızda Uludağ’ın etkileyici görüntüsü ve tepelerinde eksik olmayan bembeyaz karlarla örtülü şapkasına bakarken inanın neden daha önce buraya gelmedim diyeceksiniz. Yazmaya sayfalarca devam edebileceğim bir yayla burası.

 

Yayla hakkında biraz bilgi verecek olursak

Kocayayla; Keles ilçe merkezi yakınlarında yer alan, adından da anlaşılacağı üzere oldukça büyük bir yayladır. Keles’in 4 km. güneydoğusunda bulunan Kocayayla, Bursa’nın en ünlü piknik ve mesire yerleri arasındadır. Etrafı karaçam ağaçlarıyla örtülü olup ayrıca yayla içinde yer yer çam, meşe, gürgen, alıç, kavak ve erik ağaçları da vardır. Yaklaşık 400.000 m2. lik açık çayır ve mer’a alanına sahip olan Kocayayla, Türkiye’nin de en büyük yaylalarından biridir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1.200 m. olan yayla; bol oksijenli temiz havası ile kalp, verem, akciğer, astım, anemi ve benzeri hastalıklar için tavsiye edilen nitelikler taşımaktadır.

 

Kocayayla’da Keles Belediyesi ve Orman İşletmesi tarafından muhtelif spor alanları, masa-bank, ocak, restaurant, kır kahvesi, büfe, mescit, oyun parkı ve tuvalet yaptırılmış, şehir şebekesinden ayrı olarak su getirilmiştir. Bu itibarla; gelen misafirlerin tüm ihtiyacını karşılayabilecek altyapıya sahiptir.

Bu yaylada her yıl Haziran ayında “Geleneksel Keles Kocayayla Şöleni” düzenlenmektedir ve bazı motosiklet grupları da festival alanı olarak burayı seçmektedir.

 

 

 

NASIL GİDİLİR.

Bursa’nın en ünlü piknik ve mesire alanı olan Kocayayla, Bursa’ya 72 kilometre uzaklıktadır. Bursa’dan gelen ve Keles ilçe merkezine 1.5 kilometre kala akaryakıt istasyonundan sola dönen asfalt yol Yemişen Orman deposundan sağa devam eder. Kavşaktan 4.5 kilometre sonra ulaşabilirsiniz.

 

NELER VAR

.Yaz aylarında yemek yiyebileceğinz kafe tarzı alanlar var.

.Mescit VAR

.Tuvalet VAR

.Telefon ve internet VAR

.Kamp alanı VAR

.Ateş yakmak için hazır şömineler VAR

.Yürüyüş yapabileceğiniz geniş düzlükler VAR

.Yakacak odun VAR

Not: Kamp yaptığınız alanları lütfen temiz bırakın,mümkünse ateş yakma konusunda daha önce yakılmış alanları tercih edin ve elinizden gelip üşenmezseniz etraftaki çöpleri toplayın unutmayın doğa bizim olduğu kadar çocuklarımızın da, onlarda görmeli onlarda kamp yapmalı.

Takipte kalın!

facebook.com/Seyr-i-Gezgin

instagram.com/seyri_gezgin

youtube.com/seyr-i Gezgin

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here