BAJAJ BOXER HAKKIMDA FİKİRLERİM.
Bildiğiniz gibi uzun zamandır Bajaj Boxer 150 kullanıcısıyım. 1000 cc motosiklet sahibi olmama rağmen şehir içi kullanım için Bajaj Boxer’i almıştım, kendisi kullandığım 13’uncu motorumdur, büyük motorumu yıpratmamak ve yakıt tasarrufu sağlamak için gayet iyi bir motosiklet benim gözümde.
Şehir içi kullanım için aldığım motorumu nasıl olduysa birden şehirler arası ve ülkeler arası kullanırken buldum kendimi 🙂
En son yaptığım Kafkaslar gezimde çoğrafi açıdan yüksek ve engebeli olmasından dolayı kullandığım Boxer için birkaç fikir belirtmek isterim.
Öncelikle bilmeniz gereken ilk konu bu motoru alacaksanız konfor kelimesini unutup toto ile bağları koparmanız gerekebilir 🙂
TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Silindir Hacmi : 144,8 cc
Motor : Tek silindir, üstten egzantrikli, 4 zamanlı
Maksimum Net Güç : 12 ps 7500 dev/dk
Maksimum Net Tork : 12,26 Nm 4500 dev/dk
Soğutma Sistemi : Hava Soğutmalı
Aktarma : Zincir
Şanzıman : 4 Vites
Ateşleme : Digital CDI
Çalıştırma : Elektrik / Pedal
Uzunluk : 2016 mm
Genişlik : 740 mm
Yükseklik : 1155 mm
Aks Arası : 1285 mm
Sele Yüksekliği : 800 mm
Yüksüz Ağırlık : 123 kg
Yakıt Tankı (yedek dahil) : 13,5 litre
Ön Süspansiyon : Teleskopik
Arka Süspansiyon : Arka tekere monteli SNS amortisörler
Ön Fren tip/boyut : Kampana / 130 mm
Arka Fren tip/boyut : Kampana / 130 mm
Ön Lastik : 3,00 * 17 45P
Arka Lastik : 100/90 * 17 55P
Motosiklet hakkında yazdıklarım tamamen kişisel fikrimdir ayrıca belirtmek isterim.
HIZ- DİŞLİ VE KONFOR.
150 cc bir motor ve 4 vitesli olmasından dolayı uzun yolda stabil olarak rahat gidemediğim için arka orijinal dişliyi 42’den 38 dişliye düşürdüm, sürüş olarak motorun hızını biraz daha arttırsa da bu sefer motorun torkundan çalarak kalkışlarda sıkıntı çıkarmaya başladı, özellikle atı yükler gibi yükleyip çıktığım gezilerde ağır tonajda bir motor için kalkışlarım çok zorlandı, yüksek rakımlarda ne yazık ki kalkış yapamadığı için stop ederek elimde iterek çıkarmak zorunda kaldığım anlar çok oldu bu yüzden.
Orijinal dişlide dahi ne yazık ki yüklü olarak kalkışlar çile bu motor için, ayrıca 4 vites olması da  büyük kayıp. Sürüş esnasında defalarca 5 ve 6’cı vitesi arar oldum, vites aralığı kısa olmasından dolayı 60 km hızda 4 vites bitiyor ve hız arttıkça vibrasyon devreye girmeye ve sürücüyü rahatsız etmeye başlıyor, artçı varsa zaten ayaklar uyuşmadan devre dışı 🙂
Motoru zorlayarak gittiğimiz zamanda silindirden yavaş yavaş terletme başlıyor ki bu da makinede yağ eksilmesine kadar ilerliyor. Garanti kapsamından üst conta değişikliği yaşadım bu yüzden.
Özetle; Bu makine ile yüksek hızlar hayal, orijinal dişli ile daha uzak bir hayal. 60 km hızla rahatça her yere gidebilirsiniz.

KONFOR.

Boxer selesi ne yazık ki çok kötü ve konforsuz, uzun yol ve ya şehir içi için bile konfort sele olması daha iyi olur. Kafkaslar gezisinde sele yüzünden defalarca mola vermek zorunda kaldım, üzerine koyduğum yumuşak yastıklar bile fayda etmedi. Betona oturur gibi gitmek yolculuğumun zevkini mahvetti!
Benim tavsiyem, şamyel alıp şişirdikten sonra şamyeli katlayarak kılıf içerisine koyup ağzını dikmeniz olacak, bu şekilde sele ile temas kesildiği için yumuşak bir etki verip rahatlama mümkün olabilir.

SAĞLAMLIK.
Motorum 20 bin km ve şu ana kadar yarı yolda bırakmadı. O  kadar yük yüklememe rağmen bana mısın demeden rahatça devam ettim, sağlamlık olarak içim rahat.
Mekanik aksam sıkıntı çıkarmasa da motorun üzerinde bulunan iki vida ile tutturulmuş ayak pegi sürekli yerinde çıkmakta. Vida bağlantı noktası ne yazık ki çok kalitesiz, iki defa kılavuz atmama rağmen her defasında aynı sorunla karşılaştım. (Hala aynı)  Bu motorla Balkan ve Avrupa turu içi hazırlık yapıyorum.

Ayak peginin son durumu.
Ayak peginin son durumu.

Yakıt göstergesi de müşür arızasından dolayı bozuk, garanti kapsamından değişeceklerini söylediler.
LASTİKLER.
Bu konu hakkında fazla söze gerek yok, canınızı seviyorsanız lastikleri değiştirin. Üzerinde gelen orijinal lastikler su ile temas ettiğinde yol tutuşu sıfırın altında desem doğru tespit olur. (DEĞİŞTİRİN!)

Bu Motor Alınır mı:
Şahsi fikrim paranız varsa daha iyi bir motor almanız, diğer motorlarla kıyaslamaya girmiyorum. Fiyatına göre parasını hak eden bir motor olduğuna düşünüyorum. Türkiye gezilerimde ve Kafkaslar gezimden sonra gelen yüzlerce mesajda, bu motoru almak istiyorum ne dersiniz? sorusuna, motoru almalarını önersem de paranıza göre kısmını es geçmiyorum.

Paranız varsa dahi iyi bişi alın  🙂

 

Yazılanlar kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik gösterebilir, bunu unutmayalım.
Hala bu motorla gezilerime devam ettiğimi de belirtmek isterim.

Seyr-i Gezgin.

img_9935
Trabzon Yayla
77-346
RUSYA
77-291
GEORGİA KAZBEGİ
77-163
GÜRCİSTAN
77-139
GÜRCİSTAN MESTİA
77-96
KARADENİZ YAYLA

 

 

https://youtu.be/LARKAxdRbXk

https://youtu.be/6_YJJHh6jgQ

4 YORUMLAR

  1. Faydalı ve güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık..

    Bende bajaj boxer kullanıcısıyım, “Özetle; Bu makine ile yüksek hızlar hayal, orijinal dişli ile daha uzak bir hayal. 60 km hızla rahatça her yere gidebilirsiniz.” aynen öyle, bahsettiğiniz gibi sele konforu, orjinal lastik kalitesi ve yol tutuşu, hız konuları dışında olumsuz gözlemim olmadı. Parasını hakkeden bir motor kesinlikle.. Bu arada lastikler iran yasa sanırım?

    Tekerinize taş değmesin..

    • Parasına göre gerçekten kaliteli bir motor,sadece konfordan uzak bir tasarım olmuş, lastikler konyadan durlas diye bir siteden almıştım, yarı asfalt.
      Ayrıca teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here